„Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” . Tak pisała Maria Dąbrowska i trudno się z tym nie zgodzić. Dowodem na to jest organizowany od szesnastu lat przez Bibliotekę Pedagogiczną w Błoniu, przy współpracy Centrum Kultury,  Powiatowy Konkurs Czytelniczy Wydajemy Własną Książkę. Ideą konkursu jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, poprzez rozbudzanie zainteresowań literackich i plastycznych. Jest to  doskonała forma  wyrażania uczuć  i emocji. Opowiadania o swoich zainteresowaniach, przeżyciach i marzeniach, które spełniają się tylko wtedy, kiedy mocno tego chcemy. W tym roku uroczystość odbyła się siódmego czerwca  br.w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu. Sukcesem organizatorów jest to, że nie maleje zainteresowanie tą twórczą zabawą. Są tacy, którzy piszą książki od I klasy szkoły podstawowej, poprzez wszystkie kolejne, jak np. Zuzia Paziewska  ze SP nr 1 w Ożarowie Maz., która przez sześć lat tworzyła wyjątkowo piękne książki, zdobywając najwyższe wyróżnienia.  W tegorocznej XVI edycji konkursu wzięło udział 176  uczniów, którzy wykonali  153  prace. Organizacyjnie to duże wyzwanie,  ale przez  tyle lat doszliśmy do wprawy i cała uroczystość przebiegła sprawnie.  Kilka słów do uczestników i zaproszonych gości powiedział burmistrz Zenon Reszka. Mówiąc o uroczystości  nasz konkurs , dał dowód na to, że jest to ważne wydarzenie kulturalne, które na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń Błonia.

W tym roku komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

  • 8 tytułów ZŁOTEJ  KSIĄŻKI otrzymali : Anna Pruśniewska, Julia Dziedzic i Zuzanna Jankowska ze SP w Zaborowie, Dawid Wroński, Olga i Wojciech Adamczyk ze SP nr 1 w Ożarowie Maz., Karol Domuracki i  Anna Jasińska ze SP nr 1 w Błoniu.
  • 23 tytuły SREBRNEJ KSIĄŻKI  otrzymali : Krzysztof Gołębiewski, Anna Kuźmińska i Julia Skowyra ze SP w Lesznie, Gabriela Janowska, Aleksander Bocheński, Oliwia Narożnik i Piotr Wochnik ze SP w Zaborowie, Nikola Makowska, Maja Wygowska , Hanna Młodzikowska, Maciej Kochański, Zuzanna Paziewska i Jan Paziewski ze SP nr 1 w Ożarowie Maz., Jgnacy Markowski, Alicja Urakczyńcow i Natalia Przybylska ze SP w Płochocinie, Bartosz Leszko, Aleksandra Potocka, Joanna Dłuha, Weronika Trzcińska, Bartek Suchorab, Julia Miszczak i Weronika Lichman ze SP nr 2 w Błoniu.
  • 14  Dyplomów Młodego Literata otrzymali : Alicja Topór ze SP w Lesznie, Karolina Bartczak, Natalia Sokołowska, Aleksandra Skalska, Andżelika Skoczylas, Monika Majcher i Aleksandra Jędrzejczak z Gimnazjum w Zaborowie, Dorota Chmielniak z Gimnazjum w Ożarowie Maz., Weronika i Karolina Kaczorowskie ze SP w Duchnicach, oraz Michał Firsiuk, Wiktoria Scencelek, Mateusz Kobierecki, Łukasz Mulawa i Kacper Stępniak  ze SP nr 2 w Błoniu.
  • Ponadto przyznano :

 

  • 13 wyróżnień w III kategoriach
  • 74  wyróżnienia w II kategoriach
  • 36  wyróżnień w I kategorii
  • oraz 8 dyplomów za udział

 

W tym roku Ci uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia w jednej kategorii i dyplomy za udział, swoje nagrody odbiorą w szkole na zakończenie roku.  Wydajemy Własną Książkę  to konkurs, w którym nie ma przegranych, są tylko zadowoleni Taką możliwość zapewniają nam od lat nasi wspaniali i hojni sponsorzy. Im zawdzięczamy radość i zadowolenie dzieci, oraz to, że tak chętnie i licznie biorą w tym konkursie udział. Należą do nich : Jan Żychliński Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Zenon Reszka Burmistrz Gminy Błonie, Paweł Kanclerz Burmistrz Gminy Ożarów Maz., Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno, Monika Ciurzyńska Wójt Gminy Kampinos i Beata Zych Dyrektor  PBW w Warszawie.

Przy rozdawaniu nagród i dyplomów  pomagali nam goście honorowi, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i uświetnili naszą uroczystość, byli nimi w tym roku: Monika Ciurzyńska wójt gminy Kampinos, Paweł Białecki wicestarosta powiatu warszawskiego zachodniego, Zenon Reszka burmistrz gminy Błonie, Tomasz Tymoftyjewicz wiceburmistrz gminy Ożarów Maz., Grzegorz Banaszkiewicz zastępca wójta  gminy Leszno, Dariusz Sitarski dyr. CK, Beata Waluk naczelnik oświaty w Błoniu, Roman Nowoszewski Prezes honorowy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Robert Miszczuk i Kasia Gołubiew z Biblioteki Głównej  w Warszawie. Byli  również dyrektorzy i nauczyciele szkół, opiekunowie i rodzice.

Po ceremonii rozdania nagród i zrobieniu wspólnych zdjęć, przez Pana Marka Zdrzyłowskiego, roześmiane i szczęśliwe dzieci zostały zaproszone na sok i  pyszne drożdżówki z Piekarni Emilii i Jerzego Piotrowskich w Błoniu. W holu zorganizowana została wystawa prac konkursowych, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych. Gości poczęstowano tradycyjnie po staropolsku pysznym chlebem z domowym smalcem. Były rozmowy i wymiana wrażeń z uroczystości oraz pomysły na kolejne ciekawe opowieści.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu. Relacje z imprezy oraz galeria zdjęć, autorstwa Marka Zdrzyłowskiego, będzie dostępne na stronie Biblioteki www.pbw.waw.pl  na stronie powiatu www.pwz.pl  oraz na Oficjalnym Serwisie Gminy Błonie i Ożarów Maz.

Wszystkie prace można oglądać na wystawie, czynnej do końca czerwca w Bibliotece Pedagogicznej, w godzinach pracy placówki. Po zakończeniu wystawy książki zostaną przekazane do bibliotek szkolnych poszczególnych szkół.

 

  Anna Buźniak

« 1 z 11 »