W obecnym roku szkolnym bierzemy udział w drugiej edycji projektu Mistrzowie Kodowania. Uczniowie uczestniczą w zajęciach z programowania w języku Scratch. Jest to intuicyjny język, który pozwala dzieciom w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne projekty. Język ten, opracowany przez prestiżową amerykańską uczelnię  Massachusetts Institute of Technology, pozwala uczniowi błyskawicznie zobaczyć efekty tworzenia swojego programu, podtrzymując jego motywację do dalszego zgłębiania tajników programowania.

mistrzowie kodowania 1

Autorzy projektu podkreślają, że „Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty.

Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.

mistrzowie kodowania 2

Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach. Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale całego społeczeństwa.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką: 5 powodów, by uczyć dzieci programowania.

Program jest realizowanego przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.

Więcej o programie: mistrzowiekodowania.pl

logo program 3 new 2

Skip to content