„Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych” uczniowie Samorządu Uczniowskiego w dniu 19.10.2022 r. przeprowadzili wywiad z panią Danutą Kwiek – nauczycielem bibliotekarzem biblioteki szkolnej.

Samorząd Uczniowski: Ile lat pracuje Pani w naszej bibliotece?

Danuta Kwiek: 41 lat pracuję w bibliotece szkolnej SP nr 1 w Ożarowie Maz. Można powiedzieć, że tworzyłam bibliotekę od początku, ale na dzień dzisiejszy połowy tych książek, które kupowałam 40 lat temu już nie ma. Po prostu były nieaktualne i zostały spisane jako książki zniszczone, przedawnione.

SU: Co Panią skłoniło, aby zostać bibliotekarką?

DK: Zawsze interesowała mnie książka, a przed wszystkim interesowała mnie praca z dziećmi. Co prawda jako mała dziewczynka marzyłam o tym, żeby pracować w przedszkolu z małymi dziećmi, ale później jakoś mi się zmieniło i zostałam bibliotekarką.

SU: Co jest Pani ulubioną czynnością w pracy?

DK: Mogę powiedzieć, że obsługa czytelników, a w zasadzie lubię wszystkie czynności, jakie wykonuje się w bibliotece, a jest ich bardzo wiele, zaczynając od planowania, zakupów książek i ich opracowania poprzez wypożyczenia, promocję zakupionych książek, rozmowy z czytelnikami nt. zainteresowań czytelniczych. W zasadzie wszystkie te czynności lubię, ale najbardziej jestem zadowolona, kiedy w bibliotece jest dużo czytelników zainteresowanych książką, zadających przeróżne pytania, na które trzeba odpowiedzieć.

SU: Czy jest Pani zadowolona z tej pracy?

DK: Bardzo, dlatego tak długo tu pracuję.

SU: Jaki jest pani ulubiony autor?

DK: Nie mam jednego ulubionego autora, do którego bym ciągle wracała. Jednym z ulubionych poetów jest ksiądz Jan Twardowski. Kocham go za jego poezję, poprzez którą pokazuje jak patrzeć na świat i zachwycać się przyrodą. Zainteresowania czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem. Obecnie staram się być na bieżąco z obecnie wydawaną literaturą i czytać autorów współczesnych, najczęściej są to książki obyczajowe i biografie. Lubię sagi rodzinne, których akcja rozgrywa się na tle historycznym.

SU: Czy wielu uczniów przychodzi do biblioteki?

DK: Tak rożnie, ale wielu z nich to zwolennicy książek drukowanych, nie tylko książek czytanych na laptopach czy na innych nośnikach elektronicznych. Książka, to jest zawsze książka. Można wszędzie ją zabrać, czytać leżąc w łóżku, poczuć zapach farby drukarskiej. Cieszy fakt, że zwolenników książek drukowanych jest coraz więcej.

SU: Jakie książki uczniowie wypożyczają najczęściej?

DK: W bibliotece szkolnej są to najczęściej lektury, ewentualnie książki, które są na topie, czyli koleżanka koleżance coś powie, bo dostała, bo wypożyczyła i wtedy już taki głuchy telefon promuje daną książkę, serię. Książki te są najczęściej w jednym egzemplarzu w naszej bibliotece, więc czasami na taką książkę trzeba poczekać.

SU: Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i rozmowę.

DK: I ja również bardzo dziękuję.

Pytania przygotowały: Jagoda Mroczkowska, Anna Nowińska, Urszula Nowak, Nikola Grycz, Amelia Kwiecińska, Zuzanna Majewska, Helena Huetter

Wywiad opracowała: Patrycja Gontarek – Żak