Magiczny początek wakacji w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim

            Po ostatnim szkolnym dzwonku i 4 dniach świątecznego odpoczynku, rozpoczęliśmy tegoroczną akcję ,,Lato w mieście” w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. W tym roku, oprócz naszych uczniów, gościliśmy także dzieci i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Duchnicach. Wystartowaliśmy 24 czerwca, a nasza akcja zakończyła się 5 lipca 2019 roku. Cieszyła się ona rekordowym wręcz  zainteresowaniem. Podczas dwutygodniowych zajęć, z bogatej oferty programowej, skorzystało,  w pierwszym tygodniu 355 dzieci, w drugim 299.

Staraliśmy się, aby czas spędzony w szkole podczas wakacji był bardzo miło wspominany przez dzieci. Z tego względu przygotowaliśmy program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na każdy dzień przygotowaliśmy ciekawą wycieczkę, zajęcia plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty muzyczne, zajęcia sportowe oraz gry i zabawy ruchowe i stolikowe.

W pierwszym tygodniu dzieci uczestniczyły w Spotkaniu z Babą Jagą w ramach warsztatów rękodzieła  ludowego w  Nieborowie. Na początku zajęć dzieci przypomniały sobie treść bajki „Jaś i Małgosia” następnie, z przygotowanego wcześniej kruchego ciasta przygotowały paluchy, które wypiekały podczas trwania zajęć. Zajęcia kończyły się słodkim poczęstunkiem. Wykonane przez dzieci miotły i paluchy  zabrały ze sobą.

Odwiedziliśmy także  Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak działała najpotężniejsza fabryka wyrobów lnianych z przełomu XIX i XX wieku. Następnie brały udział w warsztatach, podczas których ozdabiały techniką sitodruku tkaninę lnianą.

            Podczas tegorocznej akcji zajęcia edukacyjne przeplatały się z rozrywką i zabawą. Wszystkie dzieci  wybrały  się  do Multikina w Wola Parku w Warszawie, gdzie oglądały film ,,Agent Kot”. Młodsi mieli także okazję do 2 godzinnych szaleństw w Sali zabaw Eldorado w Centrum Handlowym Bemowo. W tym czasie najstarsi odwiedzili Muzeum Świat Iluzji. Na początku wszyscy myśleli, że to kolejne muzeum, w którym można tylko oglądać i niczego nie wolno dotykać. Ależ było wielkie zaskoczenie po przekroczeniu progu tego niezwykłego miejsca. Muzeum Świat Iluzji zapewnia świetną zabawę i fascynującą naukę dla młodzieży i dorosłych dzięki zebranym iluzjom optycznym, paradoksom oraz zjawiskom przeczącym prawom fizyki.

,,Słodką” odmianą spędzania czasu była wycieczka do Fabryki Krówek w Grodzisku Mazowieckim. Podczas prawie 2 godzinnego pobytu uczestnicy mieli okazję poznać cykl produkcyjny krówek, posmakować rożnych rodzajów tych cukierków, a następnie samodzielnie zaprojektować etykietę krówki. Na zakończenie dzieci udały się do przyfabrycznego sklepu i zakupiły paczkę słodyczy. W tym czasie jedna z grup pod opieką przewodnika odwiedzała miejsca historyczne na Starym Mieście.

Po powrocie z wycieczek na dzieci czekały jeszcze inne atrakcje. W poniedziałek, 24 czerwca uczestników akcji odwiedził ,,Pan Buźka”, który podczas dwugodzinnego pobytu zabawiał dzieci pokazami iluzji oraz innymi animacjami.

Zadbaliśmy także o sferę artystyczną. Wszystkie dzieci uczestniczyły  w warsztatach plastycznych, w ramach których każde dziecko samodzielnie lub przy pomocy wychowawcy wykonało piękną, kolorową sowę z płyty CD. Czekając na rodziców, dzieci korzystały także z Mega mat, na których to one same stawały się pionkami do popularnych gier planszowych w chińczyka lub warcaby. Dzieci korzystały także z pracowni komputerowej oraz całego zaplecza sportowego naszej szkoły

Niespodzianką było popołudniowe wyjście grup wraz z wychowawcami lody do ożarowskiej cukierni przy ulicy Poznańskiej 280. Pyszne, zimne lody i zabawa przy fontannie pomogły uporać się wysokimi temperaturami, jakie panowały w ostatnim tygodniu czerwca.

Na zakończenie tego turnusu każde dziecko otrzymało drewnianą, przestrzenną układankę, która przedstawiała wybrane obiekty w Europie.

W drugim tygodniu akcji również zadbaliśmy o ciekawą ofertę programową.

Podobnie jak w pierwszy tygodniu, na każdy dzień była zorganizowana ciekawa wycieczka. Dzieci pod przewodnictwem przewodnika spacerowały po Starym Mieście i wysłuchiwały legend związanych w tym miejscem. Po takiej dawce historii był też czas na odpoczynek i przyjemności i dzieci wraz z wychowawcami wybrali się na lody. Po powrocie, w szkole wychowawcy przeprowadzili konkurs plastyczny ,,W  świecie legend”. W tym czasie 2 najstarsze grupy pojechały do 23 Bazy Transportu Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Była to wizyta w prawdziwej jednostce wojskowej. Uczestnicy mogli poznać woskowy wóz strażacki. Okazało się, że te pojazdy wcale nie są czerwone tak jak wozy cywilne. Wysłuchały opowieści dotyczące roli sokoła oraz sowy na lotnisku. Mogły też zobaczyć te ptaki na własne oczy.

W celu relaksu dzieci wybrały się także do kina na film pt. ,,Sekretne życie zwierzaków domowych” Podczas tej wycieczki nie tylko sam film był atrakcją. Dodatkowym atutem była możliwość zakupu ulubionych przez dzieci przekąsek.

Niezapomniane wrażenia przywiozły dzieci z Ośrodka Pracy Twórczej w Granicy. Podczas 3-godzinnego pobytu program aktywnego wypoczynku połączonego z warsztatami artystycznymi i zajęciami dydaktycznymi . W programie wycieczki, oprócz gier i zabaw na świeżym powietrzu na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, były warsztaty artystyczne frotage, spacer po parku z przewodnikiem oraz zabawa terenowa.

Wszyscy odbyli także sentymentalną podróż śladem historii motoryzacji w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Podziwiano tam zgromadzoną kolekcję samochodów produkowanych od początku ubiegłego wieku do ostatnich lat PRL-u. Później dzieci mogły wspiąć się na słynny czas czołg Rudy 102 z serialu ,,Czterej Pancerni i pies” a na zakończenie nabyć niepowtarzalną  pamiątkę w sklepiku.

Ostatnią z wycieczek był spacer po warszawskim zoo. Dla wielu wycieczka ta była po prostu za krótka! Musimy koniecznie za rok tam wrócić!

Powrót z wycieczki nie oznaczał jeszcze końca dnia. Po południu czekało na dzieci jeszcze wiele innych atrakcji na terenie szkoły.

Hitem tego tygodnia, podobnie jak  w ubiegłym roku, była zabawa modelami zdalnie sterowanymi RC LIGA. Dzieci miały okazje uczyć się kultury jazdy i poznawać niektóre przepisy ruchu drogowego a także poczuć się na chwilę kierowca rajdowym.

Dzieci uczestniczyły także warsztatach plastycznych. Tym razem doskonalili technikę decupage, ozdabiając drewnianą zakładkę do książki oraz ptaszka. W trakcie tych zajęć powstały piękne prace, które dzieci zabierały do domu. Innym rodzajem zajęć były warsztaty muzyczne, z elementami tańca i gry na instrumentach perkusyjnych.

Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji. W tym celu

nawiązaliśmy kontakt ze Strażą Miejską w Ożarowie Mazowieckim. Jej funkcjonariusze, poprzez zabawę, uczyli dzieci bezpiecznego zachowania na drodze i podczas wakacyjnych wędrówek, wskazywali na niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy oraz uczyli jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi dorosłymi. Innym rodzajem profilaktyki były warsztaty ,,Latem bezpiecznie z owadami”, podczas których prowadząca w bardzo ciekawy i poglądowy sposób uczyła dzieci rozpoznawania niebezpiecznych owadów oraz jak zachować w obecności owadów żądlących, aby te nas nie użądliły. Mówiła dzieciom jak niebezpieczne jest między nimi pozostawiania otwartych słodkich napojów oraz jak postępować po użądleniu pszczoły czy szerszenia. Na zakończenie każde dziecko samodzielnie wykonało świeczkę z woskowego plastra.

Po tych wszystkich atrakcjach był także czas na zajęcia sportowe, w tym klasy I-V na zajęcia na basenie oraz zabawę i rówieśnikami.

Jedną z form pożegnania było ponownie wyjście na lody grup wraz z wychowawcami lody do ożarowskiej cukierni przy ulicy Poznańskiej 280.

Czas płynął nieubłagalnie. Dwa tygodnie akcji ,,Lato w mieście” minęły bardzo szybko. Opuszczając budynek naszej szkoły, każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorową piłkę, która będzie mu przypominać wakacyjny czas spędzony w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. Na razie wyjeżdżamy na wakacje.

Do zobaczenia we wrześniu…

 

                                                                                              Małgorzata Polańska

« 1 z 3 »