Ledwo wróciliśmy do szkoły po świąteczno-noworocznej przerwie, a już rozpoczęliśmy ferie zimowe. Jak co roku, nasza szkoła, w ramach akcji ,,Zima  w mieście  2018”  przygotowała dla dzieci bogaty i ciekawy program kulturalno-oświatowy.  W tym roku, na pierwszy tydzień ferii, zgłosiło się aż 210 uczniów z klas 0-7. Do opieki nad nimi zostało zatrudnionych 14 nauczycieli.

Każda grupa odwiedziła Muzeum Baśni, Bajek i Opowieści w Czarnowie koło Konstancina Jeziornej. Tam dzieci spędziły cały dzień. Spotkały się z założycielem muzeum, obejrzały zgromadzone przez niego eksponaty oraz wysłuchały z uwagą wspaniałego bajarza. Pobawiły się w Krainie Bajkostworów, a po smacznym obiedzie uczestniczyły w warsztatach tworzenia mechanicznych zabawek. To była wspaniała wycieczka.

Skorzystaliśmy również z oferty  Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie w Gościńcu Julinku w ramach akcji ,,Zima w lesie” Podczas trzygodzinnego pobytu dzieci przejechały się wozem konnym, ujeżdżały kucyki, w trakcie warsztatów garncarskich lepiły miseczki. Obejrzały także pokazy ratownictwa medycznego i wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa przeprowadzonej przez  Policję. Uczestniczyły w działaniach profilaktycznych z Powiatową Stacją Sanitarną. W ramach gier i zabaw skorzystały ze ścianki wspinaczkowej z instruktorem.

Ferie to czas zabawy, dlatego młodsze dzieci udały się do Sali Zabaw Kolorado, aby tam poddać się 3 godzinnemu szaleństwu. Starsze dzieci, w tym czasie, miały okazję do spotkania  z nauką w ciekawy sposób, w ramach wizyty w Centrum Nauki Kopernik.

Odwiedziliśmy także Muzeum Sportu, po którym, oprowadzali nas przewodnicy. Opowiadali o historii ruchu olimpijskiego oraz przybliżali sylwetki polskich olimpijczyków.

Każda grupa była także w kinie. Starsze dzieci oglądały film pt. ,,Paddington 2”.                   Dla młodszych przygotowano specjalna ofertę zatytułowaną ,,Moja pierwsza wizyta w kinie. Dzieci miały okazję zwiedzić niedostępne do tej pory dla nich miejsca takie jak, projektornia, zaplecze oraz uczestniczyły w pokazie prażenia kukurydzy. Następnie same przygotowały swoja porcję tego kinowego smakołyku i zasiadły na widowni. Tutaj, w zależności od wieku obejrzały cykl dawnych kreskówek np. ,,Porwanie Baltazara Gąbki”,  ,,Bolek i Lolek” czy ,,Reksio”. Grupa druga obejrzała film ,,Przyjaciele”.

Po powrocie z wycieczek, na uczestników akcji, czekały następne atrakcje. W pierwszym tygodniu akcji, przyjechali do nas aktorzy z teatru ,,Katarynka” z przedstawieniem pt. ,,Polarna przygoda”. Dzieci dowiedziały się, że lód bywa zdradliwy. Bajka pokazała,  ile dobrych rzeczy zależy od człowieka, żyjącego w zgodzie z przyrodą. Spektakl poruszył również tematykę dotyczącą problemów ekologicznych naszej planety. Po spektaklu odbył się pokaz animacji, w którym wzięły udział w wszystkie dzieci.

Aktorzy przyjechali do nas także w drugim tygodniu ferii. Tym razem był to spektakl edukacyjno-profilaktyczny, zatytułowany ,,W miejskiej dżungli”. Podkreślano w nim kwestie bezpieczeństwa dzieci. Przypominano  numer alarmowy 112, dzieci zobaczyły  akcje strażaka, Pan Policjant wraz z Wiolettą z Wydziału Ruchu Drogowego, nauczył nas jak przechodzić przez ulicę. Na przykładzie nierozważnej Łucji i zabawnego kierowcy – Gienia, wszyscy zobaczyli do czego może dojść na ulicy przez nieuwagę. Wszystko oczywiście w kabaretowo-musicalowej formie. Po przedstawieniu wszyscy wzięli udział w balu z ciekawymi tańcami i zabawami przy muzyce.

Podczas dwutygodniowej akcji ,,Zima  w mieście” dzieci uczestniczyły także w warsztatach plastycznych. W pierwszym tygodniu wszyscy przygotowywali się na Dzień Babci i Dziadka. W zależności od wieku, dzieci wykonywały rozmaite prace, które miały stać się prezentem dla babci i dziadka. Były to samodzielnie wykonane kartki z życzeniami, obrazki wypełnione kaszą manną i makiem oraz pięknie i własnoręcznie malowane kamienie. W drugim tygodniu tematyka zajęć była również zróżnicowana zależnie od wieku. Najstarsi wykonywali kapelusze sombrero. Każdy musiał samodzielnie uformować kształt swojego kapelusza, a następnie okleić go kolorową bibułą. Trochę młodsze dzieci wykonały przestrzenną Wieżę Eiffla, udekorowaną według własnego pomysłu. Natomiast najmłodsi, przygotowując się  do balu karnawałowego, przygotowały swoją maskę, z użyciem cekinów, kolorowych piórek, brokatu i innych elementów  dekoracyjnych.

Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo dzieci. W pierwszym tygodniu ferii wszystkie dzieci spotkały się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej z Ożarowa Mazowieckiego. Młodsi uczestniczyli w specjalnie przygotowanej grze planszowej, podczas której zaznajamiali się z zasadami bezpieczeństwa. Starsi, dowiedzieli się jak działają dopalacze i jakie mogą czynić spustoszenie w organizmie a nawet doprowadzić do śmierci. Mamy nadzieję, że w przyszłości, dzięki takim zajęciom, uda się uchronić dzieci przed tym śmiertelnym zagrożeniem.

W drugim tygodniu ferii w akcji ,,Zima w mieście 2018” uczestniczyło 110 dzieci. Opiekowało się nimi 8 nauczycieli. Każda z 3 grup odwiedziła Stację Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) w Warszawie. Tam dzieci uczestniczyły w zajęciach ,,Ferie na Głównym”. Zwiedzały dawne wagony kolejowe oraz uczestniczyły w warsztatach. Podziwiały także niesamowite budowle z klocków Lego, na Międzynarodowej Wystawie Klocków Lego, którą do marca tego roku można zwiedzać na Stadionie Narodowym. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach w Muzeum Pragi oraz Muzeum Drukarstwa przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie.

Jedną z atrakcji była również wizyta w Rezydencji Zalewskich na warsztatach cyrkowych. Podczas 4-godzinnego pobytu dzieci uczyły się żonglowania obręczami, kręcenia talerzami.  Skakały w workach, chodziły na szczudłach, kręciły hula hop i przeciągały linę. Zaprojektowały także plakat lub bilet cyrkowy. Na koniec zapoznały się ze zwierzętami oraz ich karmieniem,  bawiły się z clownem i przeprowadziły tresurę zwierząt z profesjonalnym treserem.

Skorzystaliśmy również z oferty Muzeum Sztuki Współczesnej. Zajęcia inspirowane wystawą ,,Inny Trans – Atlantyk” składały się z interaktywnego zwiedzania  oraz warsztatów manualnych lub kreatywnych.

Po południu dzieci uczestniczyły  w warsztatach naukowych: Z Robotyki, Warsztatów Fizycznych oraz Warsztatów Matematycznych.

Po powrocie wycieczek uczniowie korzystali z zajęć na basenie, pracowni komputerowej oraz uczestniczyły w grach i zabawach organizowanych przez wychowawców.

Mamy nadzieję, że wszyscy się dobrze bawili i miło spędzili ferie ze szkołą. Czas szybko biegnie i już wkrótce spotkamy się podczas wakacyjnego wypoczynku.

Małgorzata Polańska

« 1 z 6 »