W tym roku akcja „Lato w mieście” trwała 2 tygodnie (I tydzień 27.06-01.07, II tydzień 04-08.07). Udział wzięło 173 uczestników w I tygodniu oraz 128 uczestników w II tygodniu. Zgłosili się uczniowie z klas I-VIII. Uczestnicy przebywali pod opieką wychowawców w godz. 8:00-16:00. Każdego dnia (oprócz 27.06, kiedy odbywały się warsztaty na terenie szkoły) uczniowie w godzinach porannych wyruszali autokarami spod szkoły na wycieczki do różnych ciekawych miejsc znajdujących się w naszym regionie. Organizatorzy zadbali o to, aby atrakcje były różnorodne i w pewnym stopniu edukacyjne.

Podczas trwania akcji podopieczni mieli okazję wziąć udział w następujących atrakcjach:

• Warsztaty edukacyjne prowadzone przez instruktorów dotyczące programowania na komputerze z wykorzystaniem gry „Minecraft” oraz warsztaty dotyczące świata gadów i pajęczaków,
  • Wycieczka do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (przejazd koleją wąskotorową, spacer z przewodnikiem, rekreacja na świeżym powietrzu w Puszczy Kampinoskiej i ognisko),
  • Wizyta w muzeum lniarstwa w Żyrardowie,
  • Zajęcia edukacyjne w sali „Ognik” na terenie Straży Pożarnej w Błoniu,
  • Wizyta w parku trampolin „Kocham Skakać”,
  • Spotkanie z historią na zamku w Czersku (zwiedzanie zamku z rekonstruktorem, szermierka, gry i zabawy plebejskie),
  • Wycieczka do teatru „Capitol” na spektakl pt. „Brzechwa 2020” (scenariusz i reżyseria Olaf Lubaszenko),
  • Wyjazd do wioski afrykańskiej „Africa Centre” w Sobanicach (warsztaty bębniarskie, zwiedzanie muzeum afrykańskiego, warsztaty o zwierzętach, ognisko),
  • Zabawa i rekreacja w sali zabaw „Fikołki” w CH Arkadia,
  • Zwiedzanie z przewodnikiem Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie,
  • Wyjazd do muzeum „Polin” (lekcja muzealna w nowoczesnej formie edukacyjnej i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem),
  • Wizyta w Multikinie w CH „Nowa Stacja” w Pruszkowie,
  • Zajęcia rekreacyjne na basenie GOSiR w Ożarowie Mazowieckim.

Każdy uczestnik drugiego tygodnia akcji miał możliwość wzięcia udziału w konkursie na najlepszą pracę plastyczną (technika dowolna: farby, kredki, mazaki, plastelina).

Temat pracy: Moja najlepsza wycieczka na akcji „Lato w mieście 2022” (w pierwszym lub w drugim tygodniu). Wystawa prac, ogłoszenie laureatów konkursu oraz rozdanie nagród miało miejsce ostatniego dnia akcji. Prace nagrodzonych uczniów zostaną opublikowane na stronie szkoły.

Ponadto na terenie placówki dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach komputerowych w szkolnej pracowni, rekreacji ruchowej na placu zabaw, w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz wspólnie zagrać w gry planszowe.

Prowadzący akcję starali się stworzyć młodym uczestnikom okazję do przeżycia niezapomnianych i wspaniałych chwil w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze.

Kierownicy akcji „Lato w mieście 2022”

w Szkole Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim

Radosław Siembor