Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego .
19 kwietnia 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim upamiętnili 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Powstanie i wojnę przeżyła garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman, który zainicjował składanie 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta; stąd wziął się symbol akcji – żółty żonkil – symbol zbiorowej pamięci.
Uczniowie klasy 6a i reprezentanci klasy 8a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim poświęconej zgłębieniu tematu różnic My – Oni, nawiązującej do sytuacji społecznej w 1943 roku. Wysłuchali też opowiadania Pawła Beręsewicza „Strasznie strasznie” przeczytanego przez panią Ewę Pawlak, zastępcę dyrektora biblioteki.
Następnie pod opieką nauczycielek, pań: Urszuli Gawrych i Niny Gruber, grupa uczniów z klasy 6a i 8a wraz z paniami: Anitą Nowińską – dyrektorem Biblioteki Publicznej – i Ewą Pawlak spotkała się z burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego, panem Pawłem Kanclerzem. O powstaniu w getcie warszawskim mówiły: Zuzanna Chomicz, Patrycja Gontarek – Żak, Alicja Mańkowska, Gabriela Pachucka i Gabriela Szymańska. Pan Burmistrz również podzielił się swoją wiedzą na temat getta warszawskiego i krakowskiego Kazimierza. Później został postawiony w krzyżowy ogień pytań dotyczących sprawowania urzędu najważniejszej osoby w naszej gminie. Spotkanie zakończyło wręczenie przez Mikołaja Kuczkowskiego, ucznia klasy 8a, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego SP1, panu Burmistrzowi żonkila wykonanego przez uczniów . Żonkile były również miłym zaskoczeniem dla pracowników Urzędu Miasta .
Kontynuacją akcji było rozdawanie przez uczniów napotkanym przechodniom własnoręcznie wykonanych żonkili.
Akcji od początku towarzysz hasło „Łączy nas pamięć”. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zaowocuje zainteresowaniem uczniów i mieszkańców naszego miasta historią Warszawy i II wojny światowej, a także poszanowaniem kultury i zwiększeniem tolerancji wobec mniejszości żydowskiej w Polsce.
Nina Gruber